Wypadek drogowy (komunikacyjny) to sytuacja, która może przytrafić się każdemu. Bez względu na to, czy jesteś sprawcą wypadku, czy pokrzywdzonym, każde takie zdarzenie niesie ze sobą ogromne napięcie i stres. Z tego artykułu dowiesz się jakie są konsekwencje prawne popełnienia przestępstwa spowodowania wypadku drogowego.
Odpowiedzialność karna za wypadek drogowy
Warunkiem ponoszenia odpowiedzialności karnej za wypadek komunikacyjny jest po pierwsze naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu, a po drugie nastąpienie określonego skutku w postaci naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia trwającego dłużej niż 7 dni (art. 177 § 1 kk) albo śmierci innej osoby lub ciężkiego uszczerbku na jej zdrowiu (art. 177 § 2 kk). Jeżeli żaden z powyższych skutków nie nastąpi, mamy do czynienia jedynie z wykroczeniem z art. 86 § 1 Kodeksu wykroczeń. Co ważne, między naruszeniem zasad a skutkiem zawsze musi zachodzić związek przyczynowy.
Przypisanie sprawcy odpowiedzialności karnej za wypadek drogowy wymaga więc wskazania, jaka zasada obowiązywała sprawcę w konkretnych okolicznościach, na czym polegało naruszenie tej zasady oraz czy doszło do umyślnego czy też nieumyślnego naruszenia zasad. Do najważniejszych zasad bezpieczeństwa w ruchu należą zasady: ostrożności, ograniczonego zaufania, prędkości bezpiecznej, pierwszeństwa przejazdu, dotyczące zatrzymania i postoju oraz dotyczące wymijania, omijania, cofania i wyprzedzania. Jeżeli wypadek drogowy został spowodowany w wyniku naruszenia kilku zasad obowiązujących w ruchu, to fakt ten zwiększa stopień społecznej szkodliwości czynu i stanowi okoliczność obciążająca przy wymiarze kary.
Wspomniany wyżej skutek w postaci naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia trwającego dłużej niż 7 dni, to tzw. średni uszczerbek na zdrowiu. Średni uszczerbek na zdrowiu odnosi się do sytuacji, w których powrót do pełni zdrowia będzie wymagał leczenia dłuższego niż 7 dni. Z kolei ciężki uszczerbek na zdrowiu dotyczy zdecydowanie poważniejszych obrażeń pokrzywdzonego i w rozumieniu art. 156 kk może dotyczyć pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia lub innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej lub znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie, trwałego istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała. Kwalifikacji prawnej obrażeń ciała dokonuje się na podstawie opinii biegłego.
W postępowaniach karnych dotyczących wypadków drogowych biegli w ogóle pełnią kluczową rolę. Najczęściej organy procesowe powołują biegłego ds. rekonstrukcji wypadków drogowych, którzy dokonują tzw. analizy fizykoprzestrzennej opierając się na danych z miejsca zdarzenia, takich jak położenie pojazdów, ślady hamowania, ułożenie fragmentów pojazdów oraz wszelkie inne ślady fizyczne. Analiza ta jest kluczowa dla ustalenia przebiegu i przyczyn wypadku. Opinie biegłych stanowią istotny dowód w postępowaniu, zwłaszcza przy skomplikowanych zdarzeniach drogowych, gdzie bez ich wiedzy niemożliwe byłoby odtworzenie okoliczności wypadku.
Kary za wypadek drogowy
Zasadniczo za przestępstwo spowodowania wypadku komunikacyjnego grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Postępowanie w sprawie wypadku drogowego wszczyna się z urzędu, chyba że pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa sprawcy – wówczas ściganie następuje na jej wniosek. Natomiast, jeżeli skutkiem wypadku jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat (art. 177 § 2 kk). W takiej sytuacji postępowanie karne prowadzi się zawsze z urzędu, niezależnie od tego, czy pokrzywdzonym jest osoba najbliższa sprawcy.
Pomoc prawna przy wypadku drogowym
Wypadek drogowy to wydarzenie, które może zmienić życie w ułamku sekundy. W tak trudnym czasie warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata. Jeśli jesteś sprawcą wypadku drogowego albo pokrzywdzonym w takim wypadku i potrzebujesz pomocy prawnika, zapraszam do kontaktu z Kancelarią.